W tym roku święto bibliotek szkolnych obchodzone jest pod hasłem: Baśnie i legendy z całego świata. Czy lubicie i pamiętacie bajki zaczynające się od słów: „Dawno, dawno temu, za lasami, za górami…”? Myślę, że tak. Baśnie, bajki i legendy towarzyszą nam od najmłodszych lat i przenoszą nas w świat fantazji. Ukazują także dobro i zło nieustannie walczące ze sobą.
Biblioteka zaprasza na wystawę „bajecznych” książek m.in. takich pisarzy jak: I.Krasicki, B.Leśmian, H.Ch.Andersen, Ch.Perrault, bracia Grimm oraz autorów rosyjskich i czeskich. Dowiecie się także, czym różni się bajka od baśni. Wystawę wzbogaci literatura dziecięca w języku francuskim. 
Kiczowate bibeloty, stare pocztówki i kolaże, czyli to, czego nie wiecie o Szymborskiej
24 września w szkole będziemy świętowali Dzień Patrona. Warto przybliżyć postać Wisławy Szymborskiej, także od tej innej strony, nie biograficznej. Zapraszam do biblioteki na wystawę poświęconą poetce. Zachęcam do wypożyczenia poezji i książek poświęconych Szymborskiej.

Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej lekturą Narodowego Czytania 2021
To jubileuszowa, dziesiąta odsłona Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. Inauguracja tego wydarzenia
odbędzie się 4 września 2021 r. w Parku Saskim.
Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 r, a już w grudniu odbyła się prapremiera dramatu w Teatrze Miejskim w Krakowie. Tragifarsa kołtuńska, jak określiła swoją sztukę sama pisarka, stanowi kanon teatralnych repertuarów, poruszając uniwersalne tematy, a pojęcie „dulszczyzna” weszło do języka polskiego. Fragmenty utworu zostaną przeczytane w naszej szkole w drugim tygodniu września.

Biblioteka Końca Świata.

Światowe Archiwum Arktyczne na Spitsbergenie to specjalna biblioteka, która ma uchronić kulturowy dorobek ludzkości na wypadek globalnej zagłady. Książki i dokumenty są zdygitalizowane i zapisane na światłoczułej taśmie. Przechowywane w minusowej temperaturze, w podziemnym magazynie, mają przetrwać ok. 1000 lat. Do tej wyjątkowej biblioteki trafią książki naszych Noblistek: Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk. Zapewne znajdą się tam także dzieła innych polskich autorów. A Ty, jakie książki zachowałbyś dla potomnych?
R.Z

Podejmij wyzwanie !

„Przeczytam 26 książek polskich pisarzy” to akcja czytelnicza, której patronują: CKiS, MBP im. W. St. Reymonta, Cech Fantastyki „SkierCon” i Radio RSC. W wyzwaniu mogą wziąć udział wszyscy chętni, ale nagrodzeni zostaną jedynie mieszkańcy Skierniewic. Akcja potrwa do 30 listopada 2021 r.

Lektury w nowej odsłonie.

„Lekcje o człowieku. Klasyka na nowo odczytana” przygotowane zostały w ramach programu „Kultura w sieci”. Materiały zostały opracowane przez Narodowe Centrum Kultury i Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na stronie https://lekcjeoczlowieku.pl/  znajduje się 12 lekcji na temat lektur szkolnych oraz bogaty zbiór multimediów.

Luty z Mrozem

Na zewnątrz mróz, a w bibliotece na półce także Mróz… Remigiusz Mróz i jego książki z bohaterami, których na pewno polubicie. Polecam całą serię z Chyłką i Zordonem oraz górskie klimaty z komisarzem Forstem. Czy wiecie, kto ukrywa się pod pseudonimem Ove Løgmansbø? Odpowiem na to pytanie w szkolnej bibliotece, ale …nie zdradzę, kto zabił.


Hygge, czyli jak cieszyć się z małych przyjemności
Słowem hyggeligt Skandynawowie opisują relaks, niespieszną radość z danej chwili. Hygge to wszystko, co wprawia nas w dobry nastrój. A dlaczego poruszam ten temat? Skłoniła mnie do tego temperatura za oknem, śnieg oraz chęć zrobienia sobie dobrej, rozgrzewającej herbaty (takiej z pomarańczą, goździkami i cynamonem).
Hygge często tworzy się przez kontrast, np. zmarznięte dłonie na kubku z gorącą herbatą czy kawą. To ulotne chwile płynące z bycia tu i teraz. Spotkania z przyjaciółmi, ciekawa książka, ciepły koc, palące się świece, relaksująca kąpiel lub codzienne rytuały.
Może nie nazywać tego wszystkiego obcym słowem hygge, które trudno wymówić? Można nazwać to małymi przyjemnościami czy naszym małym szczęściem. Książkę „Hygge. Duńska sztuka szczęścia” Marie Soderberg można wypożyczyć w szkolnej bibliotece.
                                   << Hygge >>

Krakowskie szopki !

Historia krakowskich szopek sięga XIX wieku. Początkowo tworzono je, aby postawić przy choince podczas Świąt Bożego Narodzenia. Potem kolędnicy chodzili z nimi od domu do domu, życząc szczęścia i dobrobytu w Nowym Roku. Aby ocalić świąteczną tradycję przed zapomnieniem, w Krakowie od 1937 r. organizowany jest konkurs na najpiękniejszą szopkę. Konstruowanie szopki to długotrwała i misterna praca. Szopki prezentują architekturę najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Krakowa. Te piękne dzieła można podziwiać w pierwszy czwartek grudnia, na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. W tym roku, po raz pierwszy w historii, wydarzenie można było śledzić on-line. Krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo kulturowe.
                         *** SZOPKI KRAKOWSKIE ***

Upoluj swoją książkę !

W listopadzie włączamy się do ogólnopolskiej akcji „Upoluj swoją książkę”. Dzięki projektowi możecie za darmo przeczytać/wysłuchać 12 bestsellerowych e-boków i audiobooków. Wystarczy pobrać darmową aplikację Woblink.com i zeskanować kod QR.  Plakat w wersji elektronicznej umożliwiający dostęp do książek (2-30 listopada).

https://instytutksiazki.pl/files/upload/files/newsletter%20Czytaj%20PL/20201023%20czytaj_pl_2020_plakat_kv_b2_szkoly(1).pdf


Informacja !
Zachęcam do skorzystania z poniższych stron:

Lektury:     https://lektury.gov.pl/katalog-lektur
                      https://wolnelektury.pl/katalog/

Znajdziecie tu ponad 5 tysięcy tytułów - e-booki i audiobooki.

Ninateka:   https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909

Ninateka to wyjątkowy zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie szkolnej lekcji.

Trzymajcie się zdrowo!Patroni roku 2020 ustanowieni przez Sejm.

W 2019 r. parlamentarzyści - w myśl art. 33a Regulaminu Sejmu - ustanowili w drodze okolicznościowych uchwał patronaty na rok 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. 2020 rok będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Zaślubin Polski
z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.

Święty Jan Paweł II

W uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II zwrócono uwagę, że zajmuje on szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. „Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo” - głosi tekst uchwały.

Hetman Stanisław Żółkiewski

Sejm ustanowił 2020 Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, wybitnego wodza w dziejach oręża polskiego, pełniącego szereg najważniejszych urzędów I Rzeczypospolitej: sekretarza królewskiego, hetmana polnego koronnego, kasztelana lwowskiego, wojewody kijowskiego, a w końcu hetmana wielkiego koronnego i kanclerza wielkiego koronnego. „Stanisław Żółkiewski brał udział we wszystkich wojnach toczonych przez Rzeczpospolitą w drugiej połowie XVI wieku i początkach XVII wieku. Najpierw walczył u boku doświadczonego wodza i kanclerza Jana Zamoyskiego, uczestniczył w wyprawach przeciw Habsburgom i Moskwie, na Mołdawię i Wołoszczyznę, później zwyciężał, dowodząc samodzielnie w wielu kampaniach przeciwko Rosji, Szwecji, Kozakom, Turcji i Tatarom".

Leopold Tyrmand

 „W 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty. W tym samym roku minie 35. rocznica Jego śmierci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd” – brzmią słowa uchwały. W dokumencie posłowie podkreślili również, że autor głośnej powieści „Zły”
i bezkompromisowego „Dziennika 1954”, był jednym z najbardziej nieszablonowych twórców polskiej literatury drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach wykazywał się odwagą i niezależnością intelektualną. W połowie lat 60. zdecydował się na emigrację. Również tam – za oceanem – pozostał aktywny. Celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie „Cywilizacja komunizmu” uznał go za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość.

Roman Ingarden

Patronem 2020 został również Roman Ingarden - jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, który pozostawił po sobie imponujący dorobek: książki, artykuły, przekłady, archiwum rękopisów. Obejmowały one szeroki zakres tematyczny. Od filozofii literatury, przez estetykę, teorię poznania, po ontologię. W 2020 r. przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena. „Na szczególne podkreślenie zasługuje Jego bezkompromisowość intelektualna. Podczas okupacji niemieckiej napisał swoje sztandarowe dzieło „Spór o istnienie świata”. W 1950 r. za krytyczny stosunek do marksizmu został pozbawiany prawa do wykładania na macierzystym Uniwersytecie Jagiellońskim i publikowania prac o tematyce fenomenologicznej. Ten czas wykorzystał m.in. na dokonanie wzorcowego przekładu „Krytyki czystego rozumu” Immanuela Kanta. Choć sam był racjonalistą, przez lata korespondował z Edytą Stein, a wśród jego uczniów znaleźli się Karol Wojtyła czy Józef Tischner” – napisano w dokumencie.

Bitwa Warszawska 1920 roku

Izba podjęła uchwałę ustanawiającą 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej, decydującego starcia wojny polsko-bolszewickiej. „Bohaterskie Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wspieranym m.in. przez szefa sztabu generalnego – generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, obroniło niepodległość Polski. Zwycięstwo przekreśliło też plany rozszerzenia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią” – podkreślono w tekście dokumentu.

100. rocznica Zaślubin Polski z morzem w Pucku

Izba podjęła uchwałę ustanawiającą rok 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku”. Ma to związek z przypadającą dokładnie 10 lutego przyszłego roku setną rocznicą historycznych zaślubin Polski z morzem dokonanych w Pucku przez gen. Józefa Hallera. "Ten jubileusz jest doskonałą okazją, by dokonać retrospekcyjnej oceny czy dobrze zagospodarowaliśmy przestrzeń wolności uzyskanej na mocy Traktatu Wersalskiego gwarantującego Polsce powrót nad Bałtyk" - czytamy wuchwale. Dokument zwraca uwagę, że władze II Rzeczypospolitej nadały temu wydarzeniu szczególną rangę. Samemu gen. Hallerowi towarzyszyła 20-osobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele Rządu - w tym minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos, wojewoda pomorski Stefan Łaszewski, kontradm. Kazimierz Porębski, dyplomaci oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Pomorza, w tym Kaszubi. - Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz Polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem - powiedział podczas tamtej uroczystości gen. Haller.